Instytut Medycyny Wsi im. Witolda Chodźki

    • Contrast
    • Layout
    • Font

Zajmujemy się badaniami diagnostycznymi górnego i dolnego odcinka przewodu pokarmowego. Wykonujemy następujące badania (także w ramach kontraktu z NFZ):

  • Gastroskopia
  • Sigmoidoskopia
  • Kolonoskopia

Harmonogram przyjęć

prof. dr hab. n. med. Filip Rafał

  • czwartek 9.00-12.00

dr hab. n. med. Piłat Jacek

  • czwartek 15.00-18.00

dr n. med. Terlecki Paweł

  • środa 15.30-17.00

dr n. med. Kosikowski Wojciech

  • wtorek 8.00-14.00

dr n. med. Gomuła Henryk

  • poniedziałek 15.30-18.00

lek. med. Zymon Robert

  • wtorek 15.30-18.00

Przygotowanie do badań

KOLONOSKOPIA – ZALECENIA OGÓLNE, PRZECZYSZCZENIE

 

Do badania kolonoskopowego całe jelito powinno być dokładnie oczyszczone, dlatego konieczne jest rygorystyczne przestrzeganie zaleceń ogólnych oraz schematu przygotowania jelita. Prosimy zastosować się do tych wskazówek i prosimy niczego nie zmieniać. Optymalne przygotowanie to stosowanie dawki podzielonej , jedna wieczorem w przeddzień badania i druga dawka ok. 6 godzin przed badanie. Im dłuższy jest odstęp od zakończenia picia środka przeczyszczającego do badania, tym brudniejsze jest jelito. Jelito jest oczyszczone najlepiej, jeśli skończymy przygotowanie ok 2-4 godzin przed badaniem. .
W szczególności prosimy nie przygotowywać się do badania wcześniej, niż jest to podane niżej.

W ciągu trzech dni przed badaniem prosimy stosować dietę ubogobłonnikową , nie należy spożywać pokarmów, zawierających drobne pestki i ziarna (w szczególności: winogron, kiwi, truskawek, malin, arbuzów, jagód, pomidorów, pieczywa z ziarenkami), pokarmów z makiem, sałaty, kapusty, bigosu, pomidorów ze skórką i tabletek zawierających żelazo.

W przeddzień i w dniu badania należy przyjąć leki, które przyjmujecie Państwo na stałe (np. leki „nasercowe”, „na ciśnienie”, leki „psychotropowe”).Jeśli przyjmujecie państwo leki przeciwkrzepliwe (tzw. leki „rozrzedzające” krew), a planowane jest badanie diagnostyczne, proszę ich nie przyjmować w  dniu badania.  W przypadku, kiedy planowany jest zabieg endoskopowy lub kolonoskopia, proszę wcześniej ustalić z nami, czy konieczne jest odstawienie tych leków lub zamiana tych leków na inne. Jeśli macie Państwo cukrzycę, prosimy wcześniej ustalić z nami bądź z diabetologiem dawki leków przeciwcukrzycowych i insuliny, wskazane jest także zwiększenie ilości środka przeczyszczającego ( o jedna saszetkę Clensia,  |CitraFleetu , Fortrans , Moviprepu).

Jeśli macie Państwo zaburzenia rytmu serca ( np. napadowe migotanie przedsionków) preferowanym preparatem powinna być Clensia, Fortrans lub Moviprep , ze względu na zawartość elektrolitów.

Jeśli cierpią państwo na przewlekłe zaparcia, wskazane jest zwiększenie ilości środka przeczyszczającego  ( o 50%) po konsultacji z lekarzem.

Sposób przygotowania, który będziecie Państwo stosować, jest uzależniony od planowanej godziny badania. Proszę pamiętać, że dokładne oczyszczenie jelita jest sprawą bardzo ważną. Dobrze oczyszczone jelito zapewnia dokładną jego ocenę i zwiększa bezpieczeństwo pacjenta w czasie badania. Mamy przy tym świadomość, że od zmniejszenia Waszego komfortu (szczególnie, jeśli oczyszczanie odbywać się będzie
w godzinach nocnych) ważniejsze jest dobre oczyszczenie jelit.

W przeddzień badania można zjeść lekkostrawne śniadanie a w porze obiadowej  klarowną (bez dodatków)  zupę – (np. bulion bez makaronu lub barszcz). Zasadą jest, żeby preparat do oczyszczania jelit przyjąć w dwóch dawkach, w odstępie kilku godzin. W tabelce (na odwrocie) podano godziny wypicia kolejnych porcji. Na kilkanaście godzin przed zaplanowanym badaniem (patrz tabelka na odwrocie) prosimy przyjąć pierwszą porcję preparatu. Normalną reakcją w tym czasie będą liczne wypróżnienia, pod koniec samą treścią płynną. Pierwszy stolec pojawi się prawdopodobnie jeszcze w czasie picia pierwszej porcji lub w ciągu najbliższych godzin. W czasie oczyszczania jelit prosimy w miarę możliwości o normalną aktywność i poruszanie się (chodzenie). Po kilkugodzinnej przerwie (patrz tabelka na odwrocie) prosimy przygotować i wypić drugą porcję preparatu. Normalną reakcją w tym czasie będą liczne wypróżnienia treścią płynną, a potem zabarwioną na żółto wodą. Ostatni wodnisty stolec pojawi się prawdopodobnie w ciągu 2-3 godzin od zakończenia picia drugiej dawki. Prosimy uwzględnić to planując przyjazd do nas. Optymalnie jest zakończyć picie płynów 4 godziny przed badaniem,  w przypadku, kiedy przyjedziecie Państwo do nas z daleka środkami komunikacji publicznej i podróż zajmie wam więcej niż godzinę, prosimy zacząć oczyszczanie jelit 1-2 godziny wcześniej, tak by skończyć oczyszczanie jelit wcześniej (5-6 godzin przed badaniem). Prosimy nie stosować leków przeciwbiegunkowych w czasie i po oczyszczaniu jelit.

 

Preparat do oczyszczenia jelit należy rozpuścić w wodzie lub innym, przejrzystym płynie. Oprócz wody do picia dozwolone są: klarowne soki, przejrzyste napoje, „słaba” herbata (jasna), kawa w małej ilości (bez „fusów” i bez mleka, np. Espresso), czysty warzywny bulion (bez tłuszczu).

 

Jeśli Państwa waga nie przekracza 50kg, można zmniejszyć o pół litra ilość wypitych do przeczyszczenia płynów. Jeśli przekracza 100kg, należy zwiększyć ilość wypitych płynów o 1 litr, jeśli przekracza 110kg – o 2 litry. Ale jeśli przekracza 120kg, prosimy o wcześniejszy kontakt celem ustalenia sposobu oczyszczenia jelit.

 

W razie wystąpienia nudności prosimy nieco zwolnić tempo wypijanych płynów. Picie płynów należy zakończyć najpóźniej na 4 godziny przed badaniem. Na badanie proszę zgłosić się z osobą towarzyszącą.

Jeśli przyjedziecie własnym samochodem, nie powinniście go prowadzić po badaniu, prosimy zabrać drugiego kierowcę. Jeśli korzystacie Państwo z okularów, prosimy je zabrać. Jeśli mieliście już kiedyś kolonoskopię, prosimy o zabranie jej opisu.

 

W razie pytań, prosimy dzwonić na nr tel. 818181000 Koniecznie prosimy także
o powiadomienie nas, jeśli zrezygnujecie Państwo z badania.

Preparat Fortrans – 1 opakowanie czyli 4 saszetki i Espumisan Easy (potrzebne będą 4 saszetki, nie wolno zamiast saszetek użyć Espumisanu w kapsułkach).

 

O określonej godzinie (patrz tabelka) należy rozpuścić 2 torebki Fortransu w 2 litrach niegazowanej wody (można dodać soku cytrynowego bez pestek) i wypić powoli w ciągu 2 godzin ( co 15 minut szklanka). Po kilku godzinach (patrz tabelka) należy przygotować kolejne 2 litry roztworu Fortransu i wypić go w ciągu 2 godzin. Przed wypiciem każdego litra roztworu należy połknąć 1 saszetkę Espumisanu Easy. Potem można pić wodę lub inny przejrzysty płyn. Picie płynu należy zakończyć na 4 godziny przed badaniem.

 

Preparat Clensia – 1 opakowanie czyli 4 saszetki A i 4 saszetki B . Rozpuszczamy dwie saszetki A i dwie saszetki B w 1 litrze wody lub klarownego soku jabłkowego(0,5litra soku + 0,5 litra wody)  i wypijamy co 15 minut szklankę. Po godzinie należy wypić następnny litr wody (co 15 minuty szklanka).

Kolejna dawka 6 godzin przed zaplanowanym badaniem  - rozpuszczamy dwie saszetki A i dwie saszetki B w 1 litrze wody i wypijamy co 15 minut szklankę. Po godzinie należy wypić następnny litr wody (co 15 minuty szklanka)

 

Preparat Citrafleet – 1 opakowanie czyli 2 saszetki i Espumisan Easy (potrzebne będą 4 saszetki, nie wolno zamiast saszetek użyć Espumisanu w kapsułkach).

 

O  określonej godzinie (patrz tabelka) należy rozpuścić 1 torebkę Citrafleet w szklance zimnej wody (około 150 ml). Zawiesina będzie mętna i taką należy ją wypić zaraz po przygotowaniu. Pot ok. 15 minutach należy wypić dodatkowo
2 litry przejrzystego płynu w ciągu 2 godzin. Po kilku godzinach (patrz tabelka) należy przygotować w taki sam sposób drugą porcję preparatu i wypić ją zaraz po przygotowaniu. Potem po ok. 15 minutach należy wypić dodatkowo 2 litry przejrzystego płynu w ciągu 2 godzin. Picie płynu należy zakończyć najpóźniej na 4 godziny przed badaniem.

 

Preparat Eziclen – 1 opakowanie (Eziclen dostarczany jest w 2 butelkach zapakowanych w pudełko z kubkiem do rozcieńczenia i podania leku. Wszystkie te elementy są potrzebne do podania leku.

 

Pierwszą dawkę należy przyjąć wg tabeli – w zależności od godziny badania. Przygotowanie polega na przelaniu koncentratu z jednej butelki do kubka, który dołączony jest do opakowania, a następnie uzupełnieniu zawartości wodą do wysokości namalowanej na kubku kreski miarowej. Tak przygotowany roztwór należy wypić w całości, a w ciągu 2 następnych godzin przyjąć dodatkowo wodę lub inne zalecane płyny w ilości odpowiadającej dwóm kubkom wypełnionym do wyznaczonej kreski. Drugą dawkę preparatu należy przyjąć w dniu planowanego badania lub zabiegu w godzinach porannych. Do jej sporządzenia wykorzystuje się drugą butelkę Eziclen, a przygotowanie i spożycie dodatkowych płynów przebiega tak samo, jak przy pierwszej dawce.

 

Preparat Dicopeg Endo si – preparat bez recepty.

O określonej godzinie (patrz tabelka) należy rozpuścić 2 torebki Dicopeg Endo si w 2 litrach niegazowanej wody (można dodać soku cytrynowego bez pestek) i wypić powoli w ciągu 2 godzin ( co 15 minut szklanka). Po kilku godzinach (patrz tabelka) należy przygotować kolejne 2 litry roztworu Dicopeg Endo si i wypić go w ciągu 2 godzin. Picie płynu należy zakończyć na 4 godziny przed badaniem.

 

 

 

 

 

Planowana

godzina badania

Godzina przyjęcia

pierwszej dawki

Godzina przyjęcia

drugiej dawki

8:00 – 8: 59 20:00 poprzedniego dnia 2:00 w dniu badania
9:00 – 9: 59 21:00 poprzedniego dnia 3:00 w dniu badania
10:00 – 10: 59 21:00 poprzedniego dnia 4:00 w dniu badania
11:00 – 11: 59 21:00 poprzedniego dnia 5:00 w dniu badania
12:00 – 12: 59 21:00 poprzedniego dnia 6:00 w dniu badania
13:00 – 13: 59 21:00 poprzedniego dnia 7:00 w dniu badania
14:00 – 14:59 21:00 poprzedniego dnia 8:00 w dniu badania
15:00 – 15:59 21:00 poprzedniego dnia 9:00 w dniu badania
16:00 – 16:59 6:00 w dniu badania 10:00 w dniu badania
17:00 – 17:59 7:00 w dniu badania 11:00 w dniu badania
18:00 – 18:59 8:00 w dniu badania 12:00 w dniu badania
19:00 – 20:00 9:00 w dniu badania 13:00 w dniu badania

 

 


Skład osobowy

  • prof. dr hab. n. med. Rafał Filip - specjalista gastroenterolog
  • dr hab. n. med. Jacek Piłat - specjalista chirurg
  • dr n. med. Paweł Terlecki - specjalista chirurg
  • dr n. med. Wojciech Kosikowski
  • dr n. med. Henryk Gomuła - specjalista chirurg
  • lek. med. Robert Zymon - specjalista chirurg
  • Lilla Ligenza - pielęgniarka
  • Anna Piłat - pielęgniarka
  • Marcin Fręchowicz - pielęgniarz
  • mgr Anna Staroń - koordynatorka
  • Klaudia Omiotek - pielęgniarka
  • Maria Radomska - pielęgniarka

Kontakt

Zakład Endoskopowych Badań Klinicznych
Pracownia Endoskopowa

Instytut Medycyny Wsi
im. Witolda Chodźki

ul. Jaczewskiego 2, 20-090 Lublin

tel. 81 71 84 597

Rejestracja telefoniczna

81 81 81 000

Rejestracja w godzinach 10.30-14.30

ANESTEZJOLOGICZNA ANKIETA PRZEDOPERACYJNA

Cennik badań endoskopowych