Głównej zawartości

Powrót do listy wydarzeń


Relacja TVP3 Lublin

Instytut Medycyny Wsi w Lublinie włączył się do Narodowego Programu Zdrowia - z myślą o rolnikach, leśnikach i lekarzach weterynarii. Trwa cykl szkoleń, które mają uczyć profilaktyki wobec wirusów, bakterii, ale też uświadamiać na temat chorób odzwierzęcych. Dziś takie szkolenie odbyło się w Fajsławicach.

Zobacz materiał wideo ze szkolenia w Fajsławicach

Zainteresowanie jest ogromne. W lesie, w polu, w gospodarstwie rolnym -mikro i makroorganizmy w środowisku występują w sposób naturalny. Niestety mogą być źródłem groźnych chorób - kleszczowego zapalenia mózgu, zakażeń Borrelią, bakteriami Salmonelli czy Coli. Choroby mogą też wywoływać grzyby, pleśnie lub pasożyty.

Choroby odkleszczowe zagrażają leśnikom, lekarzom weterynarii i rolnikom. O ile leśnicy przechodzą regularne badania profilaktyczne, to rolnicy na takie badania muszą zgłosić się sami. Uczestnicy szkolenia w Fajsławicach mieli okazję skorzystać z takich bezpłatnych badań. Rolnicy przyznają, że najbardziej obawiają się nie zatruć, a chorób odkleszczowych.

Cykl szkoleń organizuje Instytut Medycyny Wsi, a finansowany jest z środków Narodowego Programu Zdrowia. Ze względu na duże zainteresowanie Instytut planuje uruchomienie platformy elektronicznej z dostępem do wiedzy na ten temat.

Źródło: https://lublin.tvp.pl/34932844/wirusy-bakterie-choroby-odzwierzece-cykl-szkolen


 Wszystkie prawa zastrzeżone. Aktualizacja 14.12.2017. Opracowanie A. Horoch