Głównej zawartości

Działalność Kliniki

Klinika Diabetologii Instytutu Medycyny Wsi istnieje od roku 2004. W Klinice leczeni są pacjenci ze wszystkimi typami cukrzycy, w tym z cukrzycą ciążową. Prowadzona jest diagnostyka powikłań makro- i mikro- naczyniowych cukrzycy.

Klinika jest placówką specjalizującą się w leczeniu pacjentów z zespołem stopy cukrzycowej z wykorzystaniem m.in. metod drenażu podciśnieniowego oraz terapii larwalnej. W zakresie leczenia zespołu stopy cukrzycowej Klinika współpracuje z Oddziałem Chirurgii Naczyniowej SPSK nr 4, Oddziałem Chirurgii Ogólnej, Onkologicznej i Małoinwazyjnej 1 Szpitala Wojskowego w Lublinie oraz Oddziałem Chirurgicznym Szpitala Wojewódzkiego im. Jana Bożego w Lublinie.

W Klinice edukowani są i leczeni pacjenci metodą ciągłego podskórnego wlewu insuliny przy pomocy osobistych pomp insulinowych. Ciężarne pacjentki z cukrzycą mają możliwość wypożyczenia pomp pozyskanych przez Klinikę od WOŚP. Pacjenci do 26 roku życia mają możliwość pozyskania osobistej pompy insulinowej w ramach odrębnego świadczenia NFZ.

W Klinice hospitalizowani są pacjenci z otyłością olbrzymią kwalifikowani do operacji bariatrycznych. W ramach zabiegowego leczenia otyłości Klinika współpracuje z Oddziałem Chirurgicznym Ogólnym SPZOZ w Lubartowie.

W 2021 roku Klinika Diabetologii uzyskała akredytację w Ogólnopolskim Programie Certyfikacji i Akredytacji Polskiego Towarzystwa Badań nad Otyłością potwierdzającą spełnienie wymagań niezbędnych do profesjonalnego leczenia nadwagi i otyłości.

Dla pacjentów z cukrzycą i otyłością, hospitalizowanych w Klinice istnieje możliwość diagnostyki zaburzeń oddychania w czasie snu oraz inicjacji leczenia za pomocą protezy powietrznej CPAP.

Pacjenci hospitalizowani w Klinice mają możliwość kontynuacji leczenia w Poradni Diabetologicznej i Chorób Metabolicznych IMW.

W ramach Kliniki prowadzone są prace badawcze, prezentowane jako doniesienia zjazdowe i publikacje w fachowych czasopismach medycznych. Klinika bierze także udział w wieloośrodkowych badaniach klinicznych nad nowymi lekami i technikami leczniczymi.

Klinika dysponuje pięcioma miejscami specjalizacyjnymi do kształcenia w zakresie diabetologii, odbywają staże kierunkowe lekarze kształcący się w innych dziedzinach medycyny.


MOŻLIWOŚĆ BEZPŁATNEGO WYPOŻYCZENIA POMP INSULINOWYCH DLA KOBIET Z CUKRZYCĄ

W naszym ośrodku kobiety z cukrzycą pragnące przygotować się do ciąży, które nie mogą sobie pozwolić na samodzielny zakup sprzętu, mogą skorzystać z możliwości bezpłatnego wypożyczania pomp insulinowych. Program realizowany jest przez Fundację Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy pod patronatem Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego, a pompy wypożyczane są bezpłatnie. Warto dodać, że osprzęt do pomp w okresie ciąży jest refundowany przez NFZ.

Zainteresowane kobiety prosimy o kontakt: 81 71 84 477

Osoba do kontaktu: dr n. med. Justyna Jaworska

Więcej informacji na temat przygotowania, ciąży i połogu skierowanych do kobiet chorych na cukrzycę oraz adresy ośrodków można znaleźć na stronach: www.cukrzycaiciaza.wosp.org.pl oraz www.cukrzycaiciaza.pl.

Fundacja Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy pomaga kobietom z cukrzycą, które chcą przygotować się do ciąży, a nie stać ich na samodzielny zakup osobistej pompy insulinowej. W ramach programu opieki nad ciężarną z cukrzycą, WOŚP wyposaża ośrodki specjalizujące się w prowadzeniu ciąży w cukrzycy w nowoczesne pompy insulinowe do wypożyczenia przez kobiety będące w okresie planowania i pierwszych tygodni ciąży. Celem programu jest zwiększenie liczby kobiet planujących ciążę, a także poprawa systemu opieki nad ciężarnymi z cukrzycą poprzez opracowanie standardów wdrażania terapii pompowej podczas planowania i przebiegu ciąży oraz porodu. Program działa pod patronatem Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego, a jego koordynatorem jest prof. Jacek Sieradzki z Katedry i Kliniki Chorób Metabolicznych CM Uniwersytetu Jagiellońskiego Wsparcie techniczne zapewnia firma Medtronic. W latach 2005-2011 WOŚP zakupił 290 pomp dla kobiet z cukrzycą przygotowujących się do ciąży i będących już w ciąży.

Metodą leczenia zalecaną dla kobiet przygotowujących się do ciąży jest intensywna insulinoterapia. Polega ona na kilkukrotnych wstrzyknięciach insuliny w ciągu dnia przy pomocy wstrzykiwaczy insuliny, czyli penów, bądź stosowaniu osobistych pomp insulinowych.

Pompa insulinowa jest ogromnym ułatwieniem przy planowaniu ciąży. Najnowsze modele pomp zapewniają nie tylko precyzyjne dawkowanie insuliny, ale również na bieżąco mierzą cukier, pokazując jednocześnie tendencje zmian poziomów glukozy – czy cukier spada, czy rośnie i jak szybko te zmiany się dokonują. Dzięki temu łatwo i szybko można zmodyfikować leczenie, oraz właściwie zaplanować dietę i aktywność fizyczną.


Pracownicy

 • dr hab. n. med. Piotr Dziemidok - Ordynator Kliniki - spec. chorób wewnętrznych, diabetolog - 81 71 84 446, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 • dr n. med. Anna Tochman-Gawda - st. asystent - spec. chorób wewnętrznych, diabetolog - 81 71 84 477
 • dr n. med. Justyna Jaworska - st. asystent - spec. chorób wewnętrznych, diabetolog - 81 71 84 477
 • dr n. med. Daria Gorczyca-Siudak - spec. chorób wewnętrznych, w trakcie specjalizacji z diabetologii
 • lek. med. Izabela Ławnicka - spec. chorób wewnętrznych, w trakcie specjalizacji z diabetologii
 • mgr Magdalena Drachal - sekretarka medyczna - 81 71 84 477, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 • dr n. med. Ewa Kostrzewa-Zabłocka – specjalista pielęgniarstwa diabetologicznego, zachowawczego i ochrony zdrowia, dietetyk - 81 71 84 478
 • mgr Anna Wiącek – edukator w zakresie osobistych pomp insulinowych- 81 71 84 478
 • Agnieszka Matyjaszczyk – specjalista pielęgniarstwa diabetologicznego - 81 71 84 478
 • Anna Meksuła – specjalista pielęgniarstwa diabetologicznego, pielęgniarka opatrunkowa - 81 71 84 478
 • Agnieszka Drwal – edukator w zakresie leczenia CPAP - 81 71 84 478
 • Nina Mańkowska - pielęgniarka - 81 71 84 478
 • Monika Misiak - pielęgniarka - 81 71 84 478

Kontakt

Klinika Diabetologii
Instytut Medycyny Wsi im. Witolda Chodźki
ul. Jaczewskiego 2, 20-090 Lublin

telefon: 81 71 84 477

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.